Hopp til hovedinnhold
Årsrapport | Oslo-Nordre Aker

Home-Start Oslo-Nordre Aker Årsrapport 2025

Publisert 30. januar 2026

Har du spørsmål om årsrapporten? Ta kontakt med Oslo-Nordre Aker.

Familiekontakt hos familien

Sammendrag av rapporten

I 2025 har Home-Start (HS) Nordre Aker vært med på å gjøre hverdagen litt lettere for småbarnsfamilier i bydelen. Gjennom hele året har familiekontakter brukt én dag i uken på å støtte familiene, lytte, hjelpe til og gi barna ekstra oppmerksomhet. Små øyeblikk som gjør stor forskjell.

Totalt ble 21 familier knyttet til en familiekontakt, og 43 barn fikk glede av ekstra tid og nærvær. Avdelingen nådde årets mål, og dette hadde ikke vært mulig uten innsatsen fra de 16 aktive familiekontaktene, som til sammen bidro med rundt 835 timer hjemme hos familiene.

Hovedfokuset i 2025 har vært tett oppfølging av familier og frivillige, arrangere ferietilbud, aktiviteter og gi ekstra støtte til de familiene som trenger det. Det er også blitt gjennomført faglige og sosiale treff for familiekontaktene våre.

Mange av aktivitetene og ferietilbudet har vært mulig takket være verdifull støtte fra Gjensidigestiftelsen, Bufdir og Frelsesarmeen. Tusen takk!

Vi takker familiene for samarbeidet og tilliten dere viser oss, familiekontaktene for deres uvurderlige innsats, og våre gode samarbeidspartnere i bydelen, Home-Start Norge og Frelsesarmeen.

1.0 Fakta om Home-Start

Home-Start er et forebyggende og frivillig familiestøtteprogram. Organisasjonen ble etablert i England i 1973 av Margaret Harrison. I Norge ble den aller første avdelingen opprettet i 1995, og et nasjonalt kontor (Home-Start Norge) ble etablert i år 2000. Home-Start Norge er en del av det verdensomspennende nettverket Home-Start Worldwide (HSW), som skal godkjenne alle land som ønsker å arbeide med Home-Start. For tiden tilbyr 20 land Home-Start, og de må alle følge HSWs retningslinjer for konseptet.

Home-Start Norge består av 4 stillinger, som er fordelt på generalsekretær, markeds- og kommunikasjonsansvarlig, spesialrådgiver og seniorrådgiver. I tillegg har kontoret en 50 % prosjektstilling. Kontoret har ansvar for oppfølging av de lokale avdelingene som i 2025 har bestått av 49 ulike enheter. I tillegg arbeider kontoret for etablering av nye avdelinger og bistår i etableringsfasen. Styret til Home-Start Norge består av 7 medlemmer som blant annet skal godkjenne alle nye avdelinger, og inngå samarbeidsavtale med disse. Home-Start Norge er en nettverksorganisasjon som mottar driftsmidlene fra Barne-, ungdoms- og familiedirektoratet (Bufdir).

Hver Home-Start avdeling ledes av en lønnet koordinator med relevant fagbakgrunn. Koordinator rekrutterer og avholder kurs for frivillige som skal bli familiekontakter. Familiekontaktene må gjennomføre forberedelseskurset (på minimum 20 timer), før de blir koblet til en familie. Det er koordinators oppgave å koble familiekontakter og familier sammen, samt følge opp begge parter og veilede familiekontakten i rollen.

2.0 Historikk i lokal avdeling, visjon og mål

2.1 Historikk, visjon og mål

Home-Start Nordre Aker driftes av Frelsesarmeen (FA), og ble etablert 1. mars 2011.

Visjon: «Alle foreldre i en utfordrende fase får støtten de trenger for å gi barna gode oppvekstsvilkår.»

Mål: Bidra til de små, men viktige forskjeller som kan lette hverdagen for småbarnsfamilier.

2.2 Mål for 2025

Samarbeidspartnere:

  • Ha godt samarbeid med barnevernstjeneste, helsestasjon, frivillighetssentraler og barnehager.
  • Avholde ressursgruppemøte vår og høst.
  • Være synlig i markedsføringen på sosiale medier, plakater, brosjyrer og ha en relevant facebook-side for samarbeidspartnere.
  • Være på arrangementer i regi av bydelen for å fortelle om tilbudet og potentielt rekruttere familiekontakter.

Familiekontakter:

  • Ha minst 13 aktive familiekontakter.
  • Holde 2 kurs for nye familiekontakter. 1 på våren og 1 høsten 2025.
  • Arrangere 4 treff for familiekontakter, sosiale eller faglige.
  • Være synlig i markedsføringen på sosiale medier, plakater, brosjyrer og ha en relevant facebook-side for familiekontakter.

Familier:

  • Sørge for at minst 20 familier får hjelp og støtte av Home-Start.
  • Gi familiene best mulig oppfølging.
  • Arrangere 1-2 turer/aktiviteter for familier med formål om å bygge og styrke deres nettverk.

3.0 Målgruppe

Home-Start Nordre Aker har småbarnsfamilier og frivillige som sine primære målgrupper.

Familiene har minst ett barn i alderen 0-6 år og bor i bydelen, ofte uten et tilstrekkelig støttende nettverk rundt seg. Den frivillige fungerer som et ekstra par hender i en utfordrende fase av livet.

En viktig målgruppe er også familiekontaktene. De frivillige familiekontaktene er enten foreldre selv eller har erfaring med barn gjennom sitt yrke. For å bli familiekontakt gjennomgår man et forberedelseskurs på 20 timer. I tillegg tilbys det både faglige og sosiale arrangementer. Familiekontaktene får kompetanseheving og mulighet til å dele erfaringer i fellesskap med andre som står i lignende situasjoner.

Avdelingens sekundære målgruppe består av det offentlige hjelpeapparatet, samarbeidspartnere og pressen. Vi samarbeider med helsestasjonen, barnevernstjenesten, barnehager, NAV familieressurs, Oslohjelpa og interne avdelinger i Frelsesarmeen. Flere av disse aktørene har en representant i vår ressursgruppe som bidrar aktivt. Samarbeidspartnerne våre hjelper til med å spre informasjon om Home-Start, rekruttere nye familiekontakter og støtte forbedringen av tilbudet for primærmålgruppen.

4.0 Organisering av avdelingen

4.1 Driftsansvarlig

Home-Start i Nordre Aker bydel driftes av Frelsesarmeens seksjon for oppvekst. Frelsesarmeen har driftet avdelingen siden 2011. Avdelingen får støtte til drift av Oslo kommune. Frelsesarmeens seksjon for oppvekst har et eget styre som har det organisatoriske ansvaret. Styret består av:

Wenche Walderhaug Midjord, styreleder

Lisa Olga Luther, nestleder

Trine A Lorentzen, styremedlem

May Lisbeth Smeby, styremedlem

Fred Olav Ødegaard, styremedlem

Anne-Dorthe Nodland Aasen, styremedlem

Hans Martin Hedenstad, styremedlem

Daniel Drachmann, ansattes representant

Linsa Bastøe, ansattes representant

4.2 Personalsituasjonen

Koordinator for Nordre Aker er Malene Jerpstad Løkslid. Hun har vært ansatt i en 50% stilling siden oktober 2023 og har også 50% stilling i Home-Start Ullern.

4.3 Ressursgruppen

  • Marie Haveland, Områdeleder helsestasjon
  • Ingvild Evensen, Teamleder, barneverntjenesten
  • Fredrik Haugstuen Hatlestrand, familieressurs NAV
  • Elisabeth Rasch, Områdestyrer, barnehage
  • Mette Sandell, familiekontakt
  • Malene Jerpstad Løkslid, Koordinator i Home-Start
  • Erlend Bakken, Avdelingsleder forebyggende enhet, Frelsesarmeen seksjon for oppvekst

5.0 Økonomi

5.1 Driftsmidler

Avdelingen mottok 183 000 fra velferdsetaten i Oslo kommune, resterende midler blir dekket av Frelsesarmeens egne midler.

5.2 Legatmidler/øvrige tilskudd

Mange av aktivitetene og opplevelsene vi har tilbudt familiene i 2025 har vært mulig på grunn av øvrig tilskudd. Bufdir, gjennom Frelsesarmeen, bidro til ferietilbud i samarbeid med Frelsesarmeens Home-Start-avdelinger i Oslo, mens Gjensidigestiftelsen ga midler til juleaktiviteter. I tillegg gjorde Bufdir det mulig å gi gavekort på mat til familiene. Home-Start avdelingene i Oslo mottok også legatmidler fra Frelsesarmeen, som ble brukt til billetter til Tusenfryd og turer til klatrepark for flere familier. Mer om aktivitetene kan leses om under kapittel 7.

6.0 Statistikk over aktivitet på avdelingen

6.1 Forberedelseskurset

Antall forberedelseskurs: 2
Antall kursdeltakere: 4
Nye familiekontakter totalt: 3

En kursdeltager fikk med seg halvet kurset i 2025 og blir med på resten av kurset i 2026.

6.2 Familiekontaktene

Totalt antall aktive familiekontakter, som har vært/er koblet til en familie

16
Totalt antall familiekontakter: 20

Familiekontakter med/uten egne barn

Med egne barn (75%)
Uten egne barn (25%)

Nåværende yrkesstatus

Kjønns- og aldersfordeling

Menn
Kvinner
Familiekontakter som har vært i oppdrag hos en familie, og også drevet annet frivillig arbeid for Home-Start rettet mot småbarnsfamilier: 1
Totalt antall familiekontakter som har drevet annet frivillig arbeid for Home-Start rettet mot småbarnsfamilier: 1

6.3 Familiene

Totalt antall familier med oppdrag

21

Familier fordelt på innvandrerbakgrunn

Ingen i familien har innvandrerbakgrunn (76%)
Noen i familien har innvandrerbakgrunn (24%)

Familier fordelt på foreldrenes sivilstatus

Gift / samboer (57%)
Ugift / enslig (*Aleneforelder) (43%)

Antall barn

42

Aldersgruppe barn

0-2 år (40%)
3-6 år (40%)
7-12 år (14%)
13-18 år (5%)
Familier som har hatt oppdrag med en familiekontakt, og som også har deltatt på andre aktiviteter i regi av Home-Start (eller som medarrangør): 7
Totalt antall familier som har deltatt på andre aktiviteter i regi av Home-Start (eller som medarrangør): 7

Aktiviteter (utenom oppdrag) for familier gjennomført på avdelingen

Lokalt: Ferieaktivitet familier (100%)
Foreldre som har deltatt på aktivitetene: 14
Barn som har deltatt på aktivitetene: 13

6.4 Utfordringer i familiene

Utfordringer i familiene

6.5 Støtte til familiene

Ønsker hjelp og støtte til

Nettverk rundt familien som kan bistå

6.6 Henvendelsen

Totalt antall henvendelser

21

Hvem tok kontakt med Home-Start

Totalt antall henvendelser som ikke ble aktuelle for Home-Start

6

Ikke aktuelle henvendelser – hvem tok kontakt

Hvorfor ble ikke disse henvendelsene aktuelle

6.7 Oppdraget

Totalt antall oppdrag

22

Varighet på gjennomførte oppdrag

0-6 mnd (44%)
7-9 mnd (50%)
10-12 mnd (6%)

Pågående oppdrag

6
Besøk hos familier hvor familiekontakt ikke ble aktuelt: 1
Familier som har hatt besøk av koordinator og venter på familiekontakt per 31.12: 7

Oppdragets oppstart

Oppdrag med oppstart før kl. 15.00 (41%)
Oppdrag med oppstart etter kl. 15.00 (59%)

Gjennomsnittlig timer på oppdrag i uka

2.23

6.8 Antall timer frivillighet

Timer totalt i oppdrag med familier: 835
Timer totalt på reise til/fra oppdrag: 121.83
Timer totalt på andre aktiviteter: 140
Timer totalt frivillighet: 1096.8

Antall årsverk

0.6

6.9 Familienes kontakt med det offentlige

Familier som har mottatt hjelp før de startet med Home-Start, fra

Totalt antall familier som mottok annen form for hjelp/ veiledning/ avlastning før de startet med Home-Start: 5

Familier som mottar hjelp når de avslutter med Home-Start, fra

Totalt antall familier som mottok annen form for hjelp/ veiledning/ avlastning etter Home-Start: 1
Familier som mottok hjelp før Home-Start, som ikke mottok hjelp etter Home-Start: 4

6.10 Hvor fant du informasjon om Home-Start

Hvor fant familien informasjon om Home-Start

Hvor fant den frivillige informasjon om Home-Start

Data hentet 23. januar 2026 kl. 11:49

7.0 Aktiviteter: Kurs, konferanser og samlinger

7.1 For koordinator

Koordinator fikk være med på nettverkssamling i regi av Home-Start i Lillestrøm. Hun har i løpet av året deltatt på ulike faglige arenaer i regi av Frelsesarmeens seksjon for oppvekst. Det ble blant annet arrangert en oppvekstkonferanse i høst. I sammenheng med det fikk vi feiret Home-Start Grünerløkka sitt 10-årsjubileum. I tillegg har koordinator deltatt på fag- og budsjettsamling for seksjonens forebyggende enheter.

I 2025 har koordinator også startet på utdanning i familieterapi, noe som gir faglig påfyll og som forhåpentligvis kan komme både familier og frivillige til gode.

7.2 For familiekontakter

Kurs for nye frivillige
Det ble gjennomført to kurs for nye familiekontakter i løpet av 2025 – ett på Grefsen og ett i Frelsesarmeens nye lokaler på Ensjø.

Sommeravslutning
Frelsesarmeens Home-Start avdelingene i Oslo, inviterte til felles sommeravslutning. Det ble en hyggelig samling med god mat, sang, musikk og quiz. Det er alltid fint å møtes på tvers av avdelinger.

Guidet tur i Ekebergparken
Familiekontaktene ble invitert med på en guidet omvisning i Ekebergparken sammen med de andre Home-Start avdelingene i Oslo. Med vår faste guide Kristian ble dette et av årets høydepunkter.

Erfaringsutveksling
I vår og høst ble det arrangert erfaringsutvekslinger for familiekontaktene. Samlingene ga rom for gode samtaler om rollen som familiekontakt, med deling av både gleder og utfordringer. På våren møttes deltakerne til felles middag, mens høstens samling var en mer uformell treff over en kopp te.

Julebord
Som en avslutning på året ble familiekontaktene invitert til julebord på Olivia Aker Brygge, sammen med to andre Home-Start avdelinger. Det var en veldig hyggelig kveld der vi fikk takket våre frivillige for innsatsen det året.

original-0F75A975-0995-47CF-A6BA-8AD78978B95C.jpeg
Julebord
processed-3DE74206-A01E-460D-8875-306415821BAF.jpeg
Julebord
504080512_1058244469737415_977212810716973358_n.jpg
Sommeravslutning
481317331_994417606120102_8661886370954532519_n.jpg
Kurs med nye frivillige vår
kurs 2.jpg
Kurs nye frivillige høst
536267164_1118071127088082_7299467189636652038_n.jpg
Guidet tur i Ekebergparken
IMG_0574.jpeg
Sommeravslutning
IMG_8631.jpeg
Sommeravslutning
IMG_0512.jpeg
Erfaringsutveksling
IMG_0587.jpeg
Familiekontaktens første møte med familien
IMG_0582.jpeg
Familiekontakt
532932807_1118071033754758_3827031760547206873_n.jpg
Ekebergparken

7.3 For familier

Tur til Dyreparken i Kristiansand
På starten av sommerferien dro Frelsesarmeens Home-Start avdelinger i Oslo på felles tur til Dyreparken i Kristiansand. Turen varte i to netter, og over 100 barn og voksne deltok. Med strålende vær og overnatting i Julius-skogen ble dette en minnerik opplevelse for både store og små. En stor takk rettes til Bufdir for støtte som gjorde turen mulig.

Tur til klatreparken
I august deltok familier fra flere Home-Start-avdelinger i Oslo på tur til klatreparken. Her fikk både barn og voksne utfordre seg i høyden, før det ble servert pizza og dessert til alle deltakerne. Aktiviteten ble gjennomført med støtte fra Frelsesarmeens legatmidler.

Tusenfryd

Støtte fra Frelsesarmeens legatmidler gjorde det mulig å dele ut billetter til flere av familiene. Dette var noe flere familier ønsket seg.

Julen 2025
Julen er en tid preget av stor giverglede, og mange familier i Home-Start fikk støtte også i år. Flere familier mottok julegaver fra «God jul, lille venn» i Ullern bydel og fra Tveita senter. Dette ga mulighet til å dele ut julegaver til noen familier i bydelen.


Med midler fra Bufdir ble det også kjøpt gavekort på Kiwi til flere familier. I tillegg mottok flere barn julestrømper fylt med godteri og kreative juleaktiviteter. Vi retter en stor takk til alle som har bidratt med gaver, midler og omtanke i forbindelse med julen.

515169305_1078159517745910_4594868678485854583_n.jpg
På tur til Dyreparken
515046119_1078159577745904_7372535174963473523_n.jpg
Abra havn :)
515437869_1078159617745900_8488290899961778974_n.jpg
Dyreparken
600215569_1213698517525342_3464337014403446411_n.jpg
På teateroppsetningen: Jul i Blåfjell
514316270_1078159554412573_2872540143756353313_n.jpg
Koordinatorer i Nilen
515439641_1078159684412560_906870238664558527_n.jpg
To fulle busser på tur :)

8.0 Samarbeidspartnere

Avdelingen har gode samarbeidspartnere i helsestasjonen, barnevern og NAV i Nordre Aker bydel. I løpet av året har vi hatt kontakt med flere intanser. Home-Start tilbudet virker godt kjent og etablert i området med tanke på spredningen av samarbeidspartnere som henvender seg på vegne av familiene. Vi får henvendelser fra fysioterapeuter, DPS, sykehusene i tillegg til hovedsamarbeidspartnere.

Avdelingen har et godt samarbeid internt i Frelsesarmeen. I løpet av året har noen av familiene fått hjelp av Familiebosatt og Håp i bagasjen. Det samarbeides tett med andre Home-Start avdelinger når vi arrangerer kurs og arrangementer. På kurs for familiekontakter har vi også hatt ulike samarbeidspartnere som Marte nettverkssenter (Røde Kors), representanter fra barnevernstjenesten og familieressurs i NAV. Koordinator deltar på strategisamlinger i regi av Frelsesarmeen flere ganger i året.

9.0 Tilbakemeldinger fra lokale aktører

Avdelingen opplever bred støtte fra lokale aktører, som ser Home-Start som et verdifullt supplement til eksisterende tjenester i bydelen. Samarbeidspartnere trekker frem at familiene gir positive tilbakemeldinger på familiekontaktene, og beskriver dem som trygge og godt egnet i rollen.

10.0 Tilbakemeldinger fra familier og familiekontakter

Avslutningssamtale

Vi skulle ønske vi kunne hatt henne her for alltid, men nå er krisen over, og vi forstår at hun må videre

Mor

Fra mor til familiekontakt på avslutning

Tusen takk for din hjelp. På grunn av deg fikk jeg gjennomført norsk kurset. Takk at du støttet meg med sønnen min.

Mor

På vei til hjemmebesøk

Når jeg kommer, står hun ved vinduet og venter på meg

Familiekontakt

Home-Start passer så godt på oss

Familiekontakt

11.0 Rekrutteringsarbeid og mediekontakt

Gjennom 2025 har avdelingen jobbet aktivt med rekruttering og synliggjøring av Home-Start Nordre Aker. Det har vært viktig å nå ut til nye potensielle familiekontakter og samtidig vise frem hva frivillig innsats i Home-Start faktisk innebærer. Dette har blant annet blitt gjort gjennom jevnlige innlegg i sosiale medier, målrettet annonsering på Facebook og bruk av frivillig.no både vår og høst.

I tillegg har det blitt delt ut brosjyrer til samarbeidspartnere og interesserte frivillige på stand, og koordinator har vært tilgjengelig for samtaler og besøk hos ulike instanser i bydelen.

Det har blitt rekruttert færre nye familiekontakter i 2025 enn tidligere år, men jeg opplever at arbeidet som er lagt ned over tid har hatt betydning. Det kommer jevnt henvendelser fra interesserte gjennom året, og ikke bare når vi er ekstra synlige. Det gir håp om at Home-Start er blitt bedre kjent i bydelen, og at innsatsen over tid gir resultater.

I desember ble en familie og frivillg fra Home-Start Nordre Aker omtalt i Vårt Land, der en frivillig familiekontakt delte sine erfaringer med å være familiekontakt i familien. Tusen takk til dere!

Skjermbilde 2026-01-23 121538.png
Saken i Vårt land
stand.jpg
Stand i Bogstadveien
processed-F7292AD3-6B5A-415E-A06A-212C236C4DCA (1).jpeg
Stand på Oslo S i regi av Home-Start Norge

12.0 Måloppnåelse

I 2025 ga Home-Start Nordre Aker hjelp og støtte til 21 familier, gjennom totalt 22 oppdrag. Målet for året var 20 familier, og dette er vi stolte av å ha nådd. Avdelingen har hatt 16 aktive familiekontakter, som med stort engasjement har bidratt med støtte, avlastning og gode opplevelser for familiene og barna.

Gjennom året har det blitt arrangert flere sosiale og faglige aktiviteter for familiekontakter, i tillegg til ferietilbud, turer og juleaktiviteter for familiene. Dette har gitt barna og foreldrene minnerike opplevelser og en liten pause fra en travel hverdag.

De frivillige familiekontaktene er helt fantastiske. De er forbilder for barna, og for foreldre kan de være et pusterom i en travel hverdag. Vi er stolte over det engasjementet og den støtten som gis, og takker alle familiekontakter, familier og samarbeidspartnere for et fantastisk år.