Hopp til hovedinnhold
Årsrapport | Lillestrøm

Home-Start Lillestrøm Årsrapport 2025

Publisert 26. januar 2026

Har du spørsmål om årsrapporten? Ta kontakt med Lillestrøm.

Illustrasjonsfoto: Home-Start Norge

Sammendrag av rapporten

Home- Start er et lavterskeltilbud til småbarnsfamilier med minst et barn under skolealder. Hjelpen gis av frivillige familiekontakter som kommer hjem til familien to til fire timer en gang i uka, over ca. et halvt år. Målet er å forebygge utvikling av belastninger og stress, støtte familien på det de mestrer og avlaste etter familiens behov.

Familiekontaktene har foreldreerfaring og/eller erfaring fra arbeid med barn. For å bli godkjente familiekontakter deltar de på et 20 timers forberedelseskurs, leverer politiattest og skriver under en taushetserklæring. Koordinator kobler familiekontakter og familier sammen, samt følger opp begge parter.

Home-Start Lillestrøm har i 2025 gitt hjelp til 35 familier med til sammen 71 barn. Familiene er veldig ulike og har ulike utfordringer, men de fleste familiene sier de har behov for avlastning. Syv av familiene som har fått hjelp har tvillinger, åtte har barn med særskilte behov, i åtte familier er det foreldre med helseutfordringer og syv av familiene forteller at de ikke har noen i nettverket som kan bistå.

I tillegg til de ukentlige besøkene, har aktuelle familier blitt invitert til ridning og pizza på Sørum fritidsgård, juleforestilling på Lillestrøm kultursenter, og fått tilbud om gavekort til matbutikk fra samarbeidspartnere.

Det har vært jobbet mye med rekruttering i 2025 og avdelingen har kurset og godkjent ti nye familiekontakter. Samtidig har mange av de erfarne familiekontaktene hatt lange pauser og/eller sluttet og avdelingen har dermed hatt få frivillige i forhold til antall familier som har bedt om hjelp. Til sammen har 24 familiekontakter vært koblet til familier i løpet av året. Det frivillige arbeidet utgjorde ca. 1,2 årsverk i 2025.

Tilbudet betyr mye for mange barn, foreldre og familiekontakter. Familier har gitt tilbakemeldinger som: «Det gir en trygghet i hverdagen at man har hjelp. Det virker forebyggende på mentale og fysiske belastninger» og «det å ta kontakt med Home-Start ble en livbøye å se frem til»

De frivillige gir også utrykk for at det er givende, «En meningsfull erfaring og jeg har stor beundring for utfordringene familien har. Fint å vite at jeg har gjort en liten forskjell i deres hverdag.»

Bilde blankt.png
Copilot_20260106_133831 (1).png
KI generert bilde i Copilot
Bilde blankt.png

1.0 Fakta om Home-Start

Home-Start er et forebyggende og frivillig familiestøtteprogram. Organisasjonen ble etablert i England i 1973 av Margaret Harrison. I Norge ble den aller første avdelingen opprettet i 1995, og et nasjonalt kontor (Home-Start Norge) ble etablert i år 2000. Home-Start Norge er en del av det verdensomspennende nettverket Home-Start Worldwide (HSW), som skal godkjenne alle land som ønsker å arbeide med Home-Start. For tiden tilbyr 20 land Home-Start, og de må alle følge HSWs retningslinjer for konseptet.

Home-Start Norge består av 4 stillinger, som er fordelt på generalsekretær, markeds- og kommunikasjonsansvarlig, spesialrådgiver og seniorrådgiver. I tillegg har kontoret en 50 % prosjektstilling. Kontoret har ansvar for oppfølging av de lokale avdelingene som i 2025 har bestått av 49 ulike enheter. I tillegg arbeider kontoret for etablering av nye avdelinger og bistår i etableringsfasen. Styret til Home-Start Norge består av 7 medlemmer som blant annet skal godkjenne alle nye avdelinger, og inngå samarbeidsavtale med disse. Home-Start Norge er en nettverksorganisasjon som mottar driftsmidlene fra Barne-, ungdoms- og familiedirektoratet (Bufdir).

Hver Home-Start avdeling ledes av en lønnet koordinator med relevant fagbakgrunn. Koordinator rekrutterer og avholder kurs for frivillige som skal bli familiekontakter. Familiekontaktene må gjennomføre forberedelseskurset (på minimum 20 timer), før de blir koblet til en familie. Det er koordinators oppgave å koble familiekontakter og familier sammen, samt følge opp begge parter og veilede familiekontakten i rollen.

2.0 Historikk i lokal avdeling, visjon og mål

Avdelingen har vært etablert i ca. 25 år. I forbindelse med kommunesammenslåing 01.01.20 endret Home-Start Familiekontakten Skedsmo navn til Home-Start Familiekontakten Lillestrøm. Videre ble navnet endret til Home-Start Lillestrøm i 2024, i tråd med at Home-Start Norge fjernet begrepet Familiekontakten fra organisasjonsnavnet.

Ved oppstart var koordinatorstillingen 50 %, men ble i 2012 utvidet til 100 %. Fra 1. januar 2016 hadde Home-Start Lillestrøm til sammen 150 % stilling, og i desember 2023 utvidet avdelingen med ytterlige en 60 % midlertidig prosjektstilling. Prosjektstillingen er i regi av Home-Start Norge og har spesielt fokus på flyktningfamilier.

Home-Start Norges visjon er: "Alle foreldre i en utfordrende fase får støtten de trenger for å gi barna gode oppvekstsvilkår." Home-Start Lillestrøm deler denne visjonen og jobber forebyggende for å støtte familier i Lillestrøm kommune. Avdelingen har som overordnet mål å bidra til å bedre barnefamiliers livssituasjon og forebygge utvikling av belastninger og stress gjennom frivillig innsats.

Målene i handlingsplanen for 2025 har vært:

  1. Home-Start Lillestrøm har gitt hjelp til 40-45 aktuelle familier.
  2. Familiekontaktene er fulgt opp slik at de føler seg godt ivaretatt og opplever at de har tilhørighet til et fellesskap.
  3. Informasjon om Home-Start Lillestrøm har nådd frem til aktuelle familier.
  4. Nye familiekontakter er rekruttert og har fått opplæring.
  5. Home-Start Lillestrøm er drevet i samsvar med vedtektene for Home-Start Norge og lokale retningslinjer (årsplan og vedtekter).
  6. 25-års jubileum er markert.
  7. Økonomiske midler og pengegaver er forvaltet på en hensiktsmessig måte.

3.0 Målgruppe

Målgruppen til Home-Start Lillestrøm er småbarnsfamilier med minst et barn under skolepliktig alder. Familiene må bo i Lillestrøm kommune.

Home-Start tilbyr hjelp til familier som opplever at de har en vanskelig periode. Det kan være slitne foreldre, fysisk eller psykisk sykdom i familien, flerfødsel, dårlig fungerende nettverk, behov for integrering eller andre utfordringer. Familien definerer selv sitt behov for hjelp.

4.0 Organisering av avdelingen

4.1 Driftsansvarlig

Home-Start Lillestrøm driftes av Helsestasjons- og skolehelsetjenesten, en avdeling i Helsetjenester for barn, unge og familier som er en del av tjenesteområdet Oppvekst i Lillestrøm kommune. Home-Start er samlokalisert med Lillestrøm helsestasjon og har jevnlige møter med migrasjonshelseteamet. Denne organiseringen og samlokaliseringen gir oss et nært og nyttig samarbeid.

4.2 Personalsituasjonen

I 2025 har avdelingen hatt til sammen 210 % stilling, inklusiv 60 % prosjektstilling. Stillingene er fordelt på tre koordinatorer.

Anne Hvistendahl Moe og Lena Egner er utdannet barnehagelærere med mange års erfaring fra barnehager. Anne har også veiledningskompetanse. Lene Breivik har bakgrunn som ergoterapeut med en tverrfaglig videreutdanning innen psykisk helse.

4.3 Ressursgruppen

Ressursgruppens formål er å påse at avdelingen driftes etter retningslinjer som er gitt av Home-Start Norge. Gruppen skal være rådgivende organ for koordinator og bidra i utarbeidelse av handlingsplaner, vedtekter, årsrapporter og budsjett.

Ressursgruppen har vært en støttespiller for koordinatorene, både i forhold til daglige drift og kontaktnettverk i kommunen. Det ble avholdt fire møter i 2025 og ressursgruppen har hatt følgende medlemmer:

Elisabeth Fosjord, representant fra Lions Club Lillestrøm 

Anneth Elise Winger, representant fra Fet frivilligsentral

Trine Wollum, politisk representant (Hedda Wølner Kristiansen er vara)

Tone Brita Stidahl, politisk representant (Tore Bjørndal er vara)

Toril Myhrer, representant for familiekontaktene (Anne Martha Granberg var vara til 27.11.25 og Torhild Trelvik Bjelde er vara fra 27.11.25)

Ann-Kristin Noraker, representant fra barnehage 

Øydunn Hodnebrog-Vibe, representant fra NAV (Tove Karin Hagen Stølen er vara )

Siv Gahrmaker, avdelingsleder for helsestasjon- og skolehelsetjenesten

Anne Hvistendahl Moe, koordinator 

Lene Breivik, koordinator

Lena Egner, koordinator 

5.0 Økonomi

5.1 Driftsmidler

Det er budsjettert med ca. 100 000 kroner til drift av Home-Start Lillestrøm. Disse benyttes blant annet til forberedelseskurs, treff og arrangementer for familiekontaktene.

Kostnader tilknyttet koordinatorene dekkes av Lillestrøm kommune. Prosjektstillingen finansieres av tilskuddsmidler, og i tillegg noe egenfinansiering. 

5.2 Legatmidler/øvrige tilskudd

  • Prosjektstillingen ble opprettet på bakgrunn av at Home-Start Norge fikk tilskuddsmidler fra Sparebankstiftelsen DNB, og Home-Start Lillestrøm er en av tre avdelinger som deltar i prosjektet.
  • I 2025 har Home-Start Lillestrøm mottatt kr. 6800 fra Lions Club Lillestrøm til juleteater for aktuelle familier.
  • Avdelingen har også disponert legatmidler.

6.0 Statistikk over aktivitet på avdelingen

6.1 Forberedelseskurset

Antall forberedelseskurs: 2
Antall kursdeltakere: 11
Nye familiekontakter totalt: 10

6.2 Familiekontaktene

Totalt antall aktive familiekontakter, som har vært/er koblet til en familie

24
Totalt antall familiekontakter: 39

Familiekontakter med/uten egne barn

Med egne barn (97%)
Uten egne barn (3%)

Nåværende yrkesstatus

Kjønns- og aldersfordeling

Menn
Kvinner

6.3 Familiene

Totalt antall familier med oppdrag

35

Familier fordelt på innvandrerbakgrunn

Ingen i familien har innvandrerbakgrunn (43%)
Noen i familien har innvandrerbakgrunn (57%)
Familier følger introduksjonsprogram for bosatte flyktninger: 1

Familier fordelt på foreldrenes sivilstatus

Gift / samboer (86%)
Ugift / enslig (*Aleneforelder) (14%)

Antall barn

71

Aldersgruppe barn

0-2 år (49%)
3-6 år (38%)
7-12 år (10%)
13-18 år (3%)

6.4 Utfordringer i familiene

Utfordringer i familiene

6.5 Støtte til familiene

Ønsker hjelp og støtte til

Nettverk rundt familien som kan bistå

6.6 Henvendelsen

Totalt antall henvendelser

43

Hvem tok kontakt med HSF

I tillegg var det 21 henvendelser som ikke ble aktuelle for Home-Start. Av disse hadde ni familier ikke lengre behov når de fikk tilbud om hjelp. En familie hadde behov utover det Home-Start tilbyr, og en familie hadde fått annen hjelp. Ti av familiene bodde ikke i Lillestrøm kommune eller hadde ikke barn i riktig alder. De fleste av disse henvendelsene kom fra familien selv.

6.7 Oppdraget

Totalt antall oppdrag

35

Varighet på gjennomførte oppdrag

0-6 mnd (79%)
7-9 mnd (21%)

Pågående oppdrag

11

Oppdragets oppstart

Oppdrag med oppstart før kl. 15.00 (34%)
Oppdrag med oppstart etter kl. 15.00 (66%)

Gjennomsnittlig timer på oppdrag i uka

2.53

Tre familier har hatt besøk av koordinator og venter på familiekontakt per 31.12.25. I tillegg har koordinator vært på hjemmebesøk hos fire familier hvor familiekontakt ikke ble aktuelt.

6.8 Antall timer frivillighet

Antall timer familiekontaktene brukte på frivillig arbeid i 2025, er estimert til 1950 timer. Dette utgjør ca. 1,2 årsverk.

6.9 Familienes kontakt med det offentlige

Familier som har mottatt hjelp før de startet med Home-Start, fra

14 familier oppga at de mottok annen form for hjelp, veiledning eller avlastning før de startet med Home-Start. Seks av disse familiene oppga at de fortsatt mottok hjelp da Home-Start ble avsluttet.

6.10 Hvor fant du informasjon om Home-Start

Hvor fant familien informasjon om Home-Start

Hvor fant den frivillige informasjon om Home-Start

Data hentet 22. januar 2026 kl. 13:58

7.0 Aktiviteter: Kurs, konferanser og samlinger

7.1 For koordinator

Kurs, konferanser og samlinger i regi av Home-Start Norge:

  • Regional nettverkssamling for koordinatorer.
  • Familiekontaktens dag, samling for familiekontakter og koordinatorer som arrangeres av Home-Start Norge.
  • To dagers nettverkssamling for koordinatorer.

Kurs, konferanser og samlinger i regi av Lillestrøm kommune:

  • Kompetanseheving med migrasjonshelseteamet: informasjon fra minoritetsrådgiver.
  • Deltatt i nettverksgruppe for barn som pårørende.
  • Avdelingen har hatt samlinger med Jungiansk typeindeks (JTI) og teamkontrakt som tema.
  • Felles fagdag og sommeravslutning med migrasjonshelseteamet.
  • Workshop, samarbeid om frivillighet i kommunen.
  • Avdelingssamling for helsestasjons- og skolehelsetjenesten.
  • Julelunsj med migrasjonshelseteamet.
  • Koordinatorene har fått jevnlig veiledning av ekstern veileder.

7.2 For familiekontakter

Familiekontaktene i Home-Start Lillestrøm har i løpet av året blitt invitert til følgende arrangement:

Bildetur.png
bilde sommeravslutning.png
bilde - lillestrøm.png
  • Formiddagstreff 24.01.25: uformelt formiddagstreff.
  • Ettermiddagstreff 6.02.25: pizza og film.
  • Formiddagstreff 26.03.25: gåtur langs Nitelva.
  • Familiekontaktens dag 08.05.25: arrangement i regi av Home-Start Norge.
  • 25-års jubileum 20.05.25: markering av Home-Start Lillestrøm sitt 25-års jubileum.
  • Ekstra treff 22.05.25: erfaringsutveksling for familiekontakter fra kurs i vår.
  • Sommeravslutning 18.06.25: tapas, quiz og sosialt samvær.
  • Ettermiddagstreff 3.9.25: faglig treff hvor psykolog fra psykisk helse og familiestøtte snakket om: "Hvordan er det for barn og ungdom med en flerkulturell bakgrunn å vokse opp og etablere seg i Norge?" Familiekontaktene ble oppfordret til å ta med venner, som et forsøk på å rekruttere flere frivillige.
  • Formiddagstreff 13.10.25: uformelt treff.
  • Ettermiddagstreff 11.11.25: erfaringsutveksling.
  • Formiddagstreff 03.12.25: uformelt førjulstreff med gløgg og pepperkaker.
  • Juleavslutning 11.12.25: pizza på Peppes Pizza og julekonsert i Lillestrøm kirke.

7.3 For familier

Sørum fritidsgård:

I mai arrangerte Home-Start Lillestrøm et besøk på Sørum fritidsgård. Flere familier ble invitert, men noen takket nei. Til slutt deltok to familier med til sammen seks barn og tre voksne, i tillegg til en familiekontakt og en koordinator.

Barna fikk prøve runderidning, de hilste på de andre dyrene på gården, lekte ved lekeapparatene og det var gode samtaler. Det ble servert pizza og brus, og stemningen var god. Familiene uttrykte at de satte stor pris på å bli invitert og syntes tilbudet var flott. Det ble en koselig stund med lek, latter og gode opplevelser for både barn og voksne.

Juleforestilling på Lillestrøm kultursenter:

I midten av desember inviterte avdelingen fem familier med på årets juleforestilling på Lillestrøm kultursenter. Forestillingen ble dekket av Lions Club Lillestrøm og var til stor glede for store og små.

En far uttalte med tårer i øynene, full av takknemlighet: tusen takk for alt dere gjør for oss, dette hadde vi aldri hatt mulighet til å gi barna våre. Det var en fantastisk opplevelse. Jenta sa til faren sin: «Dette er det fineste jeg har opplevd i hele mitt liv».

Det var fantastisk å se gleden i to foreldres ansikt, da de så på barna sine og deres strålende engasjement under forestillingen.

I tillegg til disse arrangementene har barn i tre familier fått gavekort på kino, hvor de har fått mulighet til å gå på kino sammen med familiekontakt og/eller forelder. En familiekontakt har også vært på en barneforestilling på Lillestrøm kultursenter sammen med mor og to barn.

I samarbeid med Lions Club Fet og Fet Røde Kors har en familie fått utdelt gavekort som kan brukes på matbutikk.

7.4 Home-Start Lillestrøm 25 år

I 2025 markerte Home-Start Lillestrøm sitt 25-årsjubileum med en høytidelig feiring. På gjestelista stod både ordfører, kommunedirektør, direktør for oppvekst, kommunalsjefer, samarbeidspartnere og representant fra Home-Start Norge. De frivillige familiekontaktene var selvsagt hovedpersoner, og de fikk tale fra ordføreren, blomster og flere fine ord. Det var gode samtaler rundt bordene, og gjestene ble rikere på kunnskap om hva Home-Start bidrar med. Gjennom en panelsamtale mellom to familiekontakter og en forelder som selv har erfaring med Home-Start, fikk vi et rørende innblikk i hva Home-Start kan bety i en families liv. De som var til stede denne ettermiddagen fikk høre hvordan den støtten familien fikk i en sårbar periode hentet frem troen på egen kraft som forelder og menneske. 

Ordfører tale.jpg
Ordfører Kjartan Berland holder tale
Bilde kake.jpg
Dummy bilde årsrapport - gjennomsiktig.png

8.0 Samarbeidspartnere

Home-Start Lillestrøm har i 2025 samarbeidet med barnekoordinatorer i Lillestrøm kommune, barnevernet, spesialkonsulent i råd- og veiledningstjenesten, kulturkonsulent i seksjon for frivillighet, migrasjonshelseteamet, Lillestrøm Voksenopplæring, NAV, helsestasjon- og skolehelsetjenesten, kommunikasjonsavdelingen i Lillestrøm kommune, ambulerende tjenester i Fetsund, Fet Røde Kors, Lions Club Lillestrøm, Lions Club Fet og Skedsmo-, Fet- og Sørum frivilligsentral. 

I tillegg har avdelingen samarbeidet med Home-Start Norge, Home-Start Danmark og tett samarbeid med ny oppstartet Home-Start avdeling i Rælingen. I forbindelse med flyktning- prosjektet har det vært jevnlig kontakt med avdelingene i Arendal og Hamar.

Bilde blankt.png
Bilde HS Danmark.png
Besøk fra Home-Start Danmark og nasjonalt kontor
Bilde blankt.png

9.0 Tilbakemeldinger fra lokale aktører

9.1 Sitater fra lokale aktører

Tilbakemelding fra ordfører i Lillestrøm kommune:

Det var en stor glede å få være med da Home-Start Lillestrøm feiret sitt 25-årsjubileum i mai 2025, og få anerkjenne det fantastiske arbeidet som gjøres. Home-Start er en uvurderlig ressurs for småbarnsfamilier i sårbare livssituasjoner, som får hjelp og støtte i en travel hverdag. De frivillige familiekontaktene utgjør bærebjelken i dette arbeidet, samtidig som mange forteller at de selv har stor glede av å bidra. I en tid der mange opplever økonomiske bekymringer, utenforskap og press på helsetjenestene, er behovet for Home-Start større enn noen gang. Derfor er vi stolte av at Home-Start Lillestrøm er organisert under kommunens helsestasjons- og skolehelsetjeneste – som en naturlig del av vårt forebyggende arbeid for barn og familier. Som ordfører er jeg dypt takknemlig for alle frivillige, koordinatorer og samarbeidspartnere, og ser frem til å fortsette det gode samarbeidet i årene som kommer. Tusen takk for innsatsen, og lykke til videre!

Kjartan Berland

9.2 Andre tilbakemeldinger

Tilbakemelding fra Kommunalsjef, helsetjenester for barn, unge og familier:

I år har vi feiret at Home-Start har vært en del av Lillestrøm kommune i 25 år – først i Skedsmo, og siden kommunesammenslåingen, i Lillestrøm. Det er en imponerende reise, og jeg har vært så heldig å følge dere gjennom store deler av denne perioden.
Som kommunalsjef for helsetjenester barn, unge og familier ser jeg hver dag hvor stor forskjell Home-Start gjør. Det handler om mer enn praktisk hjelp – det handler om å gi familier i en sårbar fase trygghet, støtte og håp. Den innsatsen som legges ned av frivillige er uvurderlig. De gir av sin tid, sitt engasjement og sin omsorg, og bidrar til å skape et fellesskap.
Innenfor helsetjenester arbeider vi målrettet for å komme tidlig til med hjelp. Tidlig innsats er nøkkelen til å forebygge større utfordringer senere, og Home-Start er et viktig lavterskeltilbud som gjør nettopp dette mulig. For noen familier er den støtten de får gjennom Home-Start den avgjørende forskjellen som gir familiene en god fortsettelse og styrke til å mestre hverdagslivet.
En av suksessfaktorene bak Home-Start er det arbeidet koordinatorene legger ned. De sørger for god opplæring og tett oppfølging av frivillige, og de gjør en imponerende jobb med å finne riktig frivillig til riktig familie. Denne kvaliteten i matching og oppfølging er helt avgjørende for at tilbudet skal oppleves trygt og nyttig for alle parter.
Vi ønsker å sikre at flere familier får tidlig hjelp, og at flere frivillige får mulighet til å bidra. Sammen skal vi utvikle nye måter å nå ut til familier som trenger oss, og bygge et enda sterkere fellesskap mellom kommunen, frivilligheten og innbyggerne. Når vi lykkes med dette, skaper vi ikke bare tryggere familier – vi skaper et samfunn der alle har mulighet til å mestre hverdagen.


Tusen takk til alle dere som har bidratt gjennom 2025. Dere gjør en forskjell som merkes – for barna, for foreldrene og for kommunen vår.

Ragnhild M. Ottestad

Tilbakemelding fra programrådgiver i NAV Lillestrøm, avdeling flyktning:

Som samarbeidspartner i flyktningavdelingen vil jeg si at jeg blir helt varm om hjertet av å vite at det finnes et så godt og omsorgsfullt lavterskeltilbud for sårbare familier. De ansatte er tilgjengelige, fleksible og imøtekommende, og jeg setter stor pris på samarbeidet.
Jeg synes det var fint at jeg og ansatte i Home-Start hadde første møte med familien sammen, da det var betryggende for alle parter. Jeg har sett hvilken positiv forskjell familiekontakten har hatt i deres liv. Foreldrene gir uttrykk for at familiekontakten har gjort at de føler seg mindre alene og at de har blitt avlastet på en god måte. Eksempelvis har familiekontakten hentet det ene barnet på SFO, noe som har gitt familien bedre tid i en hektisk hverdag. Min opplevelse er at støtte fra familiekontakten har redusert dårlig samvittighet og stressnivå hos foreldrene.
Jeg er overbevist om at Home-Start har hatt en helsebringende og forebyggende effekt i denne familien.

10.0 Tilbakemeldinger fra familier og familiekontakter

10.1 Sitater fra familier og familiekontakter

Sitater fra familier:

Det er så tungt når man sitter fanget i masse dårlig samvittighet og jag, og ikke ser veien ut av det. I de øyeblikkene var man så vidt med nesa over vannkanten, og det å ta kontakt med Home-Start ble en livbøye å se frem til.

Dette tilbudet er helt fantastisk. Har hjulpet så mye i en viktig tid. 2-3 timer i uken har skapt en slags struktur, der man vet at den pausen kommer. Tilbudet har skapt gode ringvirkninger.

Jeg har en dag i uka fått et pusterom, slappet mer av. Det gir en trygghet i hverdagen at man har hjelp. Det virker forebyggende på mentale og fysiske belastninger.

Sitater fra familiekontakter:

Barnet krøp rett inn i hjertet mitt fra første stund.

I går var jeg hos familien og hentet meg litt god energi, det er helt magisk!

Takk for alt påfyll og inspirasjon i 2025, det er en berikelse å få være en del av Home-Start gjengen

10.2 Andre tilbakemeldinger

Andre tilbakemeldinger fra familier:

  • Gjennom bare å være sammen og bli sett som meg selv, så har jeg fått mer av meg selv tilbake.
  • Det går veldig bra. Familiekontakten passer godt inn hos oss, hun er veldig fin å prate med og samtidig opptatt av barnet. Det er godt å ha en å prate med, siden jeg bruker så mye tid med barnet ellers, også siden jeg ikke har så mye sosialt rundt meg.
  • Når familiekontakten er her har jeg mine gylne timer, da kan jeg senke skuldrene, ta meg en lang dusj eller gå på butikken i fred og ro. Jeg vet at jentene mine har det bra med henne.
  • En sånn liten avlastning kan bety så mye i en hverdag. Å lette litt på hjertet sitt, er godt innimellom, føltes mest som en venninne. Imponert at hun tar seg tid til sånne ting i tillegg til jobb. Godt å kunne være seg selv. Trygg og avslappet, jeg kan prate mye og hun lytter.
  • Vi som foreldre er ikke så ulike barna våre – vi har også godt av å bli sett, og familiekontakten er ikke der for å løse våre utfordringer, men så mye det kan ha å si å bare bli lyttet til.
  • En dag da hele familien var veldig slitne og tålmodigheten var kort, visste vi ikke om vi orket at familiekontakten skulle komme og vurderte derfor å avlyse besøket. Men hun kom inn døra med et smil og et «hei», og positivt humør. Det snudde om hele stemningen, hun kommer og "løfter oss opp". Veldig glad for at vi fikk hjelp og at vi gjorde det.

Andre tilbakemeldinger fra familiekontakter:

  • Hun har uttrykt at det lille jeg har gjort har vært til veldig god hjelp.
  • 5-åringen med sine utfordringer satt hver gang ved siden av meg ved bordet. Ved et par anledninger lener han seg inntil meg og slår armene rundt meg. Noe som rørte meg mye.
  • Jeg stortrives, dere har gjort en god match, det er veldig fint å være der. Vi har veldig mye glede av hverandre. Jeg føler at jeg gjør en forskjell og blir helt rørt av tilbakemeldingene fra mor.
  • En meningsfull erfaring og jeg har stor beundring for utfordringene familien har. Fint å vite at jeg har gjort en liten forskjell i deres hverdag.
  • Jenta var helt skjønn. Vi lo masse sammen og latteren sitter igjen i meg- helt herlig!

11.0 Rekrutteringsarbeid og mediekontakt

Det har vært brukt mye tid på rekrutteringsarbeid i 2025. Fokuset har først og fremst vært rettet mot å rekruttere flere frivillige, men også for å gjøre tilbudet mer kjent blant flyktningfamilier.

Informasjonsmøter:

Koordinator har deltatt på møter og gitt informasjon om Home-Start til pensjonistene i Utdanningsforbundet, kafeen på Husebylåven, på «Hverdagstreffet», nyansattes dag i Lillestrøm kommune, «hurtigsporet» og personalmøte på avdeling flyktning i NAV. Det har også vært møter med saksbehandler i seksjon for Frivillighet og ulike lag og foreninger, f.eks Den Ukrainske forening, Kvinner fra A-Å, Erimus og Azzan.

Det er sendt ut informasjonsskriv til NAV, helsestasjoner og frivilligsentralen i Skedsmo og Fet. I starten av året ble også årsrapporten fra 2024 sendt til ulike samarbeidspartnere og politikere i kommunen.

Stands:

Home-Start Lillestrøm har hatt stand i forbindelse med torsdagstrimmen i Skedsmohallen, trening «60+» i Fetsund, SATS Lillestrøm, Oslo bussterminal og Lillestrøm bibliotek. Det har også vært stand på Romerike helsebygg, utenfor kantinen på Rådhuset og voksenopplæringen i Lillestrøm, både vår og høst. I tillegg har avdelingen vært representert på Byfesten i Lillestrøm og Skauen dagene i Fetsund.

I tillegg til stands har avdelingen hatt rollup stående på Lillestrøm Rådhus, Fet Rådhus, Herredshuset, Skedsmo Frivilligsentral og på venterommet til mammografiscreening og Blodbanken på Romerike helsebygg.

Flyers og plakater:

Det er hengt opp plakater og/eller lagt ut flyers på ulike steder i kommunen, som Skedsmo Frivilligsentral, turløype i Lillestrøm, Fokussentret Sørumsand og biblioteket på Lillestrøm, Sørumsand og Fetsund.

Det har også vært informasjon om Home-Start på ulike digitale skjermer i kommunen, både på bibliotek, helsestasjoner og Romerike helsebygg.

Sosiale medier:

Koordinator har lagt ut innlegg 1-2 ganger i uka på egen Facebook side, og har også delt innlegg med andre aktuelle grupper i kommunen. I tillegg har kommunikasjonsrådgiver i kommunen delt enkelte innlegg på kommunens Facebook side.

I samarbeid med kommunikasjonsavdelingen i Lillestrøm, ble det lagd en kort film hvor en mor forteller hvor stor betydning hjelpen fra Home-Start har hatt. Filmen ble lagt ut av kommunen i forbindelse med frivillighetens dag 5.desember.

Home-Start Lillestrøm har også hatt betalt Facebook annonse i forkant av kurs, både vår og høst.

Lokalavisen «Romerikes Blad»:

I januar fikk avdelingen publisert en reportasje i «Romerikes Blad». Den handler om en familie og hjelpen de har fått fra familiekontakten og Home-Start Lillestrøm. I forbindelse med 25-års jubileet i mai, ble det også publisert et intervju med to av familiekontaktene.

I desember hadde Home-Start Norge en annonse på trykk i enkelte lokalaviser, blant annet i «Romerikes Blad».

Bilde avis.png
Faksimile fra Romerikes Blad, 05.01.25
Bilde blankt.png

12.0 Måloppnåelse

Home-Start Lillestrøm har som overordnet mål å bidra til å bedre barnefamiliers livssituasjon og forebygge utvikling av belastninger og stress gjennom frivillig innsats. Avdelingen har i løpet av året gitt hjelp til 35 familier med til sammen 71 barn. Fem av familiene som har mottatt hjelp har flyktningbakgrunn. Til tross for at det har vært brukt mye tid på rekrutteringsarbeid, har etterspørselen etter hjelp vært større enn tilgangen på frivillige i 2025. Avdelingen har derfor gitt hjelp til litt færre familier enn målsettingen.

Koordinatorene har som planlagt arrangert to forberedelseskurs og godkjent 10 nye frivillige i løpet av året. Dessverre er det flere av de erfarne familiekontaktene som har valgt å avslutte i løpet av 2025, mange på grunn av alder og helse. Avdelingen har nå totalt 26 frivillige familiekontakter. Rekruttering av nye frivillige er krevende, og det er derfor like viktig å ta vare på og veilede erfarne familiekontakter. Dette gjøres blant annet gjennom telefonsamtaler, nyhetsbrev og arrangerte treff for familiekontaktene. I 2025 ble ni av ti planlagte treff gjennomført, mens ett ble avlyst på grunn av få påmeldte.

Ressursgruppen til Home-Start Lillestrøm er bredt sammensatt av representant fra familiekontaktene, politikere, barnehage, NAV, frivilligsentral og Lions Club. Gruppen har lagt til rette for og påsett at avdelingen er drevet i samsvar med retningslinjer fra Home-Start Norge og lokale retningslinjer. Det har som planlagt blitt gjennomført fire møter i 2025.

Home-Start Lillestrøm er godt etablert i kommunen og kunne i år feire 25-årsjubileum. Det var en høytidelig markering med lang gjesteliste, og det ble delt viktig kunnskap om hva Home-Start Lillestrøm bidrar med.

Fremover blir det viktig å fortsette å jobbe med rekruttering av frivillige, også med et større mangfold. I tillegg har vi fått tilbakemeldinger fra familier om at de skulle ønske det hadde hørt om tilbudet tidligere. Det blir derfor også viktig å informere samarbeidspartnere om Home-Start.

Frivillighet og det å være et medmenneske er en ressurs for fremtiden, og vi er veldig takknemlige og stolte over at vi har dette i Lillestrøm kommune.

«I Lillestrøm mener vi at vi har de beste frivillige familiekontaktene, som gir av sin egen tid for å gjøre hverdagen og livet litt enklere for mange småbarnsfamilier hvert år. Tusen takk til alle våre familiekontakter! »

Bilde koordinatorene og siv.jpg
Bilde fk jubileum.jpg
Bilde blomst.png

Januar, 2026

Anne Hvistendahl Moe, Lena Egner og Lene Breivik

Koordinatorer i Home-Start Lillestrøm